BRATISLAVA. Sestrám sa nepáči, že štát chce na budúci rok dať na zdravotníctvo menej peňazí. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) je návrhom štátneho rozpočtu znepokojená. Tvrdí, že tento krok bude mať dosah na pacientov aj zdravotníkov. Svoj názor už sestry tlmočili aj ministrovi zdravotníctva Tomášovi Druckerovi (nominant Smer).
"Návrh rozpočtu na budúci rok je výsmechom pre slušných ľudí, pretože nepočíta s takmer žiadnym šetrením štátu, ale naopak zvyšovaním daní a poplatkov od občanov takmer v každom segmente. Občania tak v konečnom dôsledku budú podporovať mašinériu štátnych úradov, pričom o zlepšenie ich zdravia štát záujem nemá," hovorí prezidentka komory Iveta Lazorová. Štát podľa nej naďalej nechce zachraňovať zdravotníctvo.
Zvýšenie efektivity vítajú
Komora dúfa, že výpadok nebude sanovaný vyššími doplatkami za zdravotnícke služby od pacientov. Na zdravotníctvo chce štát na budúci rok dať 1,36 miliardy eur. Komora hodnotí pozitívne, že by sa mali peniaze šetriť aj zvýšením efektivity v sektore.
Člen Rady a Prezídia SKSaPA Milan Laurinc sa však pýta, na aký účel sa tieto peniaze použijú.
"Domnievam sa, že zásadné zmeny v zdravotníctve, ktoré verejnosť očakáva, sa nedajú realizovať len na základe konsolidácie existujúcich finančných zdrojov, ale do systému zdravotníctva bude potrebné vyčleniť viac finančných zdrojov, ktoré by sa v konečnom dôsledku mali ukázať na zlepšení zdravotnej starostlivosti v prospech pacienta a pracovných podmienok pre zdravotníkov," zhrnul Laurinc.
Prioritný prístup ku kvalite
"Ide o návrh rozpočtu na budúci rok, rokovania s Ministerstvom financií SR stále pokračujú, je preto predčasné hodnotiť zverejnené údaje. Pre Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR je prioritou, aby pacienti mali prístup ku kvalitnej zdravotnej starostlivosti, aby v rezorte dominovala racionalizácia a efektívnosť a zároveň, aby boli zabezpečené nevyhnutné zdroje na kapitálové investície do zdravotníckych zariadení," uviedla hovorkyňa rezortu Stanislava Luptáková.
Hlavnými zdrojmi financovania zdravotnej starostlivosti, o ktoré sa ministerstvo podľa jej slov opiera, je platba za poistencov štátu a platba od ekonomicky aktívnych obyvateľov.
"Vzhľadom na očakávané vyššie príjmy verejného zdravotného poistenia od ekonomicky aktívnych osôb predpokladá MZ SR celkovo nárast zdrojov v porovnaní s rokom 2016," zhrnula.
Comments are closed.