Ministerstvo zdravotníctva preveruje do 50 liekov, pri ktorých je podozrenie, že sa nerobil výpočet ich nákladovej efektivity.
BRATISLAVA. Je to, ako keby ste si kúpili Porsche s motorom škodovky. Máte síce nové auto, ktoré vás pohodlne odvezie, kam chcete, ale nemá výkon, ktorý ste za tú cenu od neho očakávali. Podobne to môže byť aj s liekmi.
Na Slovensku sú z verejného zdravotného poistenia odhadom preplácané desiatky liekov, pri ktorých je podozrenie, že sú príliš drahé vzhľadom na to, aký účinok má liečba nimi na zdravie pacientov.
Pri schvaľovaní ich preplácania z verejných peňazí sa totiž nevypočítalo, či ich prínos k predĺženiu života pacienta v zdraví je primeraný peniazom, ktoré za ne zdravotné poisťovne zaplatia ich výrobcom.
Existuje najmenej trinásť liekov, pri ktorých tento výpočet neurobili. Jedenásť z nich vlani podľa údajov ministerstva zdravotníctva reálne preplácali aj zdravotné poisťovne. Preto hrozí, že sa z verejného zdravotného poistenia preplácajú menej účinnejšie a drahšie lieky na úkor účinnejších a lacnejších.
Na lieky preplácané z poistenia ide ročne viac ako miliarda eur, čo je približne štvrtina zo všetkých peňazí vynaložených na zdravotníctvo. Pri obmedzenom rozpočte na lieky tak hrozí, že k účinnejším a lacnejším liekom sa nemusia dostať pacienti, ktorí by ich potrebovali.
„Neefektívne vynakladanie peňazí na lieky je neetické konanie, ktoré môže viesť dokonca až k zbytočným úmrtiam pacientov,“ hovorí zdravotnícky analytik Dušan Zachar z INEKO.
V zozname kategorizovaných liekov môže byť podľa zákona zaradený liek, ak dodatočné náklady na zlepšenie zdravotného stavu pri jeho použití v porovnaní s doteraz používaným liekom sú nižšie alebo rovné 35-násobku priemernej mesačnej mzdy za jeden získaný rok života štandardizovanej kvality. Pri výpočte Qaly podľa tejto definície sa počíta priemerná mzda platná na Slovensku dva roky pred výpočtom.
Comments are closed.