V diskusii sa stretol s predsedom Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo a exministrom Richardom Rašim (Smer-SD). Ten si myslí, že vláda štrajk sestier zvládla. „Celoslovenský problém sa stiahol na regionálny,“ povedal.
Argumentoval tým, že v Prešove plánované výkony zredukovali iba o 15 percent a iba jedno oddelenie muselo byť spojené s chirurgiou. „Zvládnuté to bolo, aj keď sa vyskytli nepríjemné situácie,“ hovorí Raši.
Uhliarik konanie ministra zdravotníctva Čisláka hodnotiť nechcel, no uviedol, kto je podľa jeho názoru vinníkom celej situácie.
„Celý tento problém je dôsledkom politiky Smeru,“ povedal. Zdravotníctvo je podľa neho „loďou, do ktorej tečie zo všetkých dier – na jednu dáte leukoplast, ale všetko to ďalej tiká.“
Zdôraznil, že hoci je rád, že sa sestry vracajú do práce, za ich osudom treba vidieť hlavne jednotlivých pacientov. „Dostávame podnety, listy od ľudí, ktorí hovoria, že boli posúvané operácie, boli prekladaní z oddelenia na oddelenie,“ povedal a dodal, že vláda pri riešení tohto problému absolútne zlyhala.
Do diskusie sa telefonicky zapojila aj prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazarová, podľa ktorej návrat do nemocníc zatiaľ nie je hotovou vecou. „Na úspech sme ešte nezatrúbili. Ešte nie sú dohodnuté konkrétne podmienky, za ktorých sa sestry vrátia do práce.“
Na otázku, či výpovede sestier boli fér voči pacientom, jednoznačne neodpovedala.
Fico, meno jeho slávnej asistentky a „miliónový masér“. Čo ich spája?
„Nebolo fér predložiť zákon, s ktorým sestry nesúhlasili a niekoľko mesiacov vyčkávať, koľko sestier stiahne výpovede,“ uviedla. „Zlyhal dialóg, nemuseli sme zažívať túto situáciu ani pacienti ani sestry. Treba sa poučiť a rokovať serióznym dialógom,“ dodala.
Debata sa dotkla aj nedávnej kauzy, ktorú medializoval Miroslav Beblavý. Ten zverejnil informáciu, že firme lekára Pavla Kostku sa za Ficovej vlády mimoriadne darilo. Raši zdôraznil, že Kostkove kliniky neponúkajú len masérske služby, ale komplexnú zdravotnú starostlivosť. Šesť kliník podľa jeho slov zamestnáva vyše 200 zdravotníckych zamestnancov.
„Ak by tam ľudia nechodili, nezarobili by nič,“ myslí si. Či je teda podľa neho celá kauza vykonštruovaná a vlastne sa nič nestalo, nekonkretizoval.
„Či je všetko s kostolným poriadkom, potvrdí revízia, ktorú robí Všeobecná zdravotná poisťovňa,“ povedal. „Keď túto kontrolu urobí, budeme vedieť, čo je pravdy na tých bombastických vyjadreniach, ktoré vyšli“ dodal s tým, že až keď sa obvinenia potvrdia, štátna poisťovňa bude konať.
Pripravené na dohodu
Zdravotné sestry v piatok súhlasili s návrhom premiéra Roberta Fica (Smer-SD), aby sa vrátili späť do práce. Požadujú však od neho písomnú garanciu splnenia niektorých podmienok. Tie sa majú týkať len tých sestier, ktoré výpovede nestiahli.
Žiadajú napríklad pracovnú zmluvu na dobu neurčitú s uvedením miesta pracoviska a na pôvodnú pracovnú pozíciu. Dosiahnuť tiež chcú dodržiavanie personálnych normatívov vo všetkých nemocniciach a garanciu vyšších platov, ako im priniesol od tohto roku nový zákon.
Sestry vyzvali premiéra, aby sa v čo najkratšom čase začali rokovania o konkrétnych podmienkach návratu sestier v nemocniciach v Prešove, Žiline, Trnave, Trenčíne, Martine, Trstenej, Dolnom Kubíne, Čadci, Bojniciach a Košiciach. Rokovať sú pripravené aj počas víkendu, povedala šéfka odborov Monika Kavecká.
Comments are closed.