Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny a niektoré jednotky intenzívnej starostlivosti v žilinskej nemocnici nie sú personálne správne zabezpečené. Zdravotné sestry, ktoré podali výpoveď, zhodne tvrdia, že pre pacientov nie sú tieto oddelenia dostatočne bezpečné. Situáciu v žilinskej nemocnici sme mali možnosť vidieť na vlastné oči. Boli sme pri tom, keď sestričky, ktoré tu pracovali roky, museli o polnoci opustiť svoju prácu.
Na ARO sme našli v nočnej službe len jednu hlavnú sestru, ktorá mala na starosti síce len jedného pacienta, ale podľa predpisov to neobstojí. Na týchto intenzívnych pracoviskách musí byť podľa výnosu ministerstva zdravotníctva personálny normatív nastavený podľa lôžok aj bez počtu obsadených lôžok. „Čiže ak je na ARO osem lôžok, musia tam byť štyri sestry. Starostlivosť v tom prípade nebude zabezpečená správne a bezpečne. Ak by prišiel pacient po vážnej nehode, nastal by problém,“ povedala nám predsedníčka Odborového zväzu sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká.
Riaditeľ nemocnice však tvrdí, že to nie je pravda. „Normatív hovorí o obsadených lôžkach,“ bráni sa riaditeľ Ivan Mačuga. Ak by sa však stala hromadná nehoda, podľa Mačugu by boli privolané ďalšie sestry z domu. Na ARO včera nastúpili dve sestričky z Trstenej, ktoré nemajú špecializáciu. „Áno, je to tak a pýtam sa, ako je zabezpečená starostlivosť o pacientov v kritickom stave,“ potvrdila nám jedna zdravotná sestra.
V žilinskej nemocnici momentálne už nepracuje 175 približne zo 600 sestier, ako posily prišlo 24 nových sestier z okolitých miest. Novorodenecká jednotka intenzívnej starostlivosti je od piatka zatvorená. Kritická situácia je aj na gynekologickom a novorodeneckom oddelení. Zo štyroch poschodí v noci fungovalo iba jedno. Vedenie nemocnice sa s odchádzajúcimi sestrami nemaznalo. Príkaz od riaditeľa nemocnice znel jasne, že majú opustiť nemocnicu.
V pondelok dopoludnia podpisovali dokumenty na mzdovom oddelení. Na vyše sto sestier bola v kancelárii len jedna pracovníčka. „Stojíme tu v rade už skoro dve hodiny. Vôbec to tu nie je zabezpečené a pripravené. Dobre vedeli, že prídeme a toto s nami spravia?“ pýta sa rozhorčene zdravotná sestra, ktorá mala slzy na krajíčku. Šéfka odborov sestier zdôraznila, že odchodom takmer tretiny sestier prestáva byť žilinská nemocnica plne funkčná.
„Neodchádzame od pacienta, ale doslova nás od jeho lôžok vyháňajú. Nádej vidíme v Národnej rade, ktorá by mohla vytvoriť tlak na vládu, aby riešila vzniknutú situáciu,“ poznamenala Kavecká. Problémy má aj prešovská nemocnica. Povolali na pomoc aj armádu, 7 vojačiek bude vypomáhať na anestéziologickom oddelení. Tam totiž dali výpoveď všetky sestry. Spolu odišlo z prešovskej nemocnice 304 sestier. Chod viacerých oddelení museli zredukovať a činnosť cievnej chirurgie je úplne pozastavená.
Napriek tomu nemocnica tvrdí, že situácia nie je dramatická. Námestník riaditeľa pre liečebnú starostlivosť Ján Černák zdôraznil, že zdravotná starostlivosť bude zabezpečená tak ako v ktorýkoľvek iný deň v roku v čase pred výpoveďami. Viac ako 60 percent oddelení je plne funkčných a poskytujú starostlivosť bez obmedzenia. Pozastavili časť plánovaných operačných výkonov. Počet lôžok znížili na oddeleniach úrazovej chirurgie, chirurgie, pediatrie, psychiatrie, kardiocentra, neonatológie či gynekológie.
Comments are closed.