Vedenie Univerzitnej nemocnice Bratislava (ďalej UNB) napriek nesúhlasu lekárov v rámci šetrenia zredukovalo počet lekárov v službách – ide o nočný čas, soboty, nedele a dni pracovného pokoja – na úrazovej chirurgii, ortopédii a chirurgii v troch nemocniciach patriacich pod UNB – v Nemocnici akademika L. Dérera na Kramároch, v Nemocnici Ružinov a v Nemocnici Sv. Cyrila a Metoda na Antolskej ulici v Bratislave. Prinesie to dve zásadné obmedzenia. Presun časti operácií u akútnych pacientov do bežnej prevádzky počas pracovných dní s rizikom komplikácii pre neskorý zásah a zároveň to ešte viac predĺži čakacie lehoty pre tých, ktorí majú naplánované operácie a to kvôli zvýšenej obsadenosti operačných sál počas bežnej prevádzky. Ďalším rizikom je zhoršenie poskytovania ústavnej pohotovostnej služby na centrálnych príjmoch a oddeleniach chirurgie a úrazovej chirurgie pre pacientov v hlavnom meste.
Ako uviedol predseda Lekárskeho odborového združenia (ďalej LOZ) Peter Visolajský: „LOZ praje pánovi premiérovi Ficovi po atentáte úplné a skoré uzdravenie. Z danej tragickej udalosti sa Slovenská republika mohla poučiť ako je dôležité mať kvalitné štátne zdravotníctvo a očakávalo sa, že medzi opatrenia „lex atentát“ sa zaradí aj lepšie zabezpečenie traumacentier a nemocničných pohotovostí. Avšak Slovensko sa v tomto stalo úplným unikátom. Budeme pravdepodobne jedinou krajinou na svete, kde krátko po atentáte na premiéra a jeho záchrane v nemocnici, začali v nemocnici hlavného mesta znižovať počet lekárov v službe na chirurgii a úrazovej chirurgii. Pri výhradách voči rozhodnutiu vedenia, že sa tým pri operácii úrazov nebude dosť lekárov-operatérov, dokonca padli aj odporúčania privolať k operácii ako náhradu študenta medicíny.“
Pri znížení počtu lekárov slúžiacich na traumatológii a ortopédií sa zníži aj počet operácií v bratislavskej nemocnici, pretože v službách ( t.j. v noci a v dňoch pracovného pokoja) sa nebude môcť operovať toľko akútnych stavov ako doposiaľ a množstvo operácií tak zostane na operovanie až v bežnom pracovnom čase, kedy sa operujú hlavne plánovaní pacienti, avšak v bežnom pracovnom čase je počet operácií limitovaný kapacitami operačných sál. V konečnom dôsledku sa tak budú čakacie doby na operácie pacientom len predlžovať. V čase pracovného pokoja tak napriek ochote chirurgov a úrazových chirurgov budú rozhodnutím vedenia nemocnice operačné sály nedostatočne nevyužívané, naopak v bežnom pracovnom čase nebudú stíhať operovať všetkých pacientov, ktorí by to potrebovali. Tým sa čakacie doby budú len predlžovať. Takto vyzerá „šetrenie“ v nemocnici, ktorá má toľko pacientov, že čakacie doby na operáciu sú dnes aj vyše rok a pol.
Predseda Základnej odborovej organizácie Miroslav Mendel doplnil: „LOZ vyzýva ministerku zdravotníctva SR, aby prevzala plnú politickú zodpovednosť za stav UNB. Kroky, ktoré sa dejú v poslednej dobe v UNB vnímame ako aktivity s cieľom odplašiť a znechutiť personál vrátane dôležitých odborníkov tak, aby boli nútení hľadať si prácu v bratislavských súkromných centrách a nemocniciach, kde je personálu stále nedostatok. V čase, kde na traumatólogii a ortopédii UNB sú čakacie doby na operácie aj rok a pol a kde bol personál ochotný operovať aj cez noc, či v dni pracovného pokoja sa znížením personálu v tomto čase ešte viac predĺžia čakacie doby pacientov. V najväčšej nemocnici na Slovensku v UNB, v hlavnom meste, kde sídli prezident, parlament a vláda, kde Slovensko príma aj zahraničné návštevy svetových politikov sa po atentáte na premiéra redukuje počet pohotovostných úrazových chirurgov. V stave, kde toľko pacientov potrebuje operáciu a ošetrenie, že na operáciu sa čaká aj rok a pol, sa nemôže šetriť tak, že znížime počet personálu a ešte viac obmedzíme operácie. Pretože nemocnice tu máme na to, aby operovali a liečili. Rozumieme, že nemocnica bez personálu a bez pacientov netvorí stratu, ale nemocnice majú liečiť a operovať, nie šetriť ničnerobením. Za tento stav koncovej nemocnice Slovenska považujeme zodpovednú priamo ministerku zdravotníctva SR.“
LOZ nesúhlasí so znížením počtu lekárov v službách na daných oddeleniach oproti súčasnému stavu. Zníženie počtu slúžiacich úrazových chirurgov a chirurgov z troch na dvoch, prinesie len ďalšie zníženie kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti pre pacientov. Okrem zníženia kvality sa aj predĺži čas čakania pacientov s úrazmi na bratislavských urgentoch. Traja lekári v službe (v noci a v dňoch pracovného pokoja) najmä na chirurgii a traumatologicko-ortopedických klinikách zabezpečovali doposiaľ operácie úrazov a ošetrenia urgentných stavov, starali sa o pacientov na oddelení, o pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti, riešili konzíliá pre ostatné oddelenia a zabezpečovali ambulantné ošetrenia na centrálnych príjmoch. Po novom sú v nemocnici v Petržalke v službe (noc a dni pracovného pokoja) prítomní iba dvaja lekári, ktorí majú vykonávať to isté ako predtým traja a tretí lekár má doma čakať na telefóne. Pritom zložitá dopravná situácia v Bratislave mnohokrát znemožňuje rýchle presuny lekárov z domu do nemocnice. “Ako sa dá zabezpečiť operácia, ktorá vyžaduje dvoch lekárov, a zároveň dohľad nad pacientami na oddelení a jednotke intenzívnej starostlivosti? A ešte k tomu zabezpečiť príjem pacientov a ošetrovanie úrazov na urgentnom príjme. Ako sa zvládne náhla nehoda, kde bude viac vážne zranených? To nemôžu zabezpečiť dvaja lekári v podobnej kvalite ako traja lekári. Takéto nemocničné pohotovosti sú aj v menších nemocniciach zabezpečené troma lekármi, “ pýta sa Peter Visolajský.
Týmto opatrením sa radikálne zvyšuje riziko pre pacientov v kritickom stave a je štatisticky isté, že skôr alebo neskôr sa vyskytne situácia, kedy dvaja lekári, ktorí operujú, budú chýbať pre iného pacienta na centrálnom príjme, prípadne na oddelení a nastane tragédia. LOZ preto verejne upozorňuje a vyhlasuje, že po zmenách v personálnom zabezpečení ústavnej pohotovosti v UNB v prípade tragédie pri ošetrení pacienta by vyšetrovatelia mali prihliadnuť na toto verejné vyhlásenie a vyvodzovať trestnoprávnu zodpovednosť voči tým, ktorí prijali takéto rozhodnutie – znížiť počet slúžiacich lekárov. Za takéto riziko voči pacientom nemôžu byť zodpovední lekári, ktorí verejne odmietli tento nebezpečný redukovaný spôsob výkonu služieb a pritom boli ochotní tieto služby v nemocnici zabezpečiť.
Zhrnutie problému :
Od 1. júna 2024 Vedenie Univerzitnej nemocnice v Bratislave (UNB) v rámci šetrenia zredukovalo počet lekárov v ústavnej pohotovosti na chirurgických a úrazových (traumatologických) pracoviskách UNB. Ústavná pohotovosť je nemocničná starostlivosť v noci, cez víkendy a dni pracovného voľna, týka sa oddelení, jednotiek intenzívnej starostlivosti aj centrálnych príjmov UNB. Nejde o prepúšťanie lekárov, ale o redukciu ich počtu v nočných a víkendových zmenách.
LOZ verejne upozorňuje, že tento krok spôsobí:
– Zníženie kvality a bezpečnosti starostlivosti o pacienta
– Predĺženie čakacích dôb na operácie, ktoré sú už dnes neprimerane dlhé
– ďalší odchod zdravotného personálu, ktorý nebude akceptovať zvýšené riziko pochybenia pri liečbe svojich pacientov
V čase, kde pacienti na operácie čakajú aj rok a pol, nie je možné šetrenie nemocnice zabezpečiť tým, že sa operácie ešte viac obmedzia.
Každému, ktorý zažil čakanie na urgente v Bratislave je jasné, že počet personálu tam treba zvýšiť, nie ho v rámci šetrenia ešte viac redukovať.
MUDr. Peter Visolajský MUDr. Miroslav Mendel
predseda LOZ predseda Základnej odborovej organizácie
LOZ UNB Ružinov
Comments are closed.