Lekárske odborové združenie (ďalej LOZ) víta kroky Ministerstva zdravotníctva SR ohľadom zmeny niektorých podmienok absolvovania atestačného vzdelávania pre lekárov. Skrátenie doby atestačného vzdelávania v oblasti otorinolaryngológie (ďalej ORL) je impulzom k tomu, že sa o tento odbor bude zaujímať viac začínajúcich lekárov a do budúcnosti to napomôže riešiť problém s nedostatkom týchto špecialistov na Slovensku.
LOZ už dlhodobo poukazuje na neprimeranú dĺžku a podmienky absolvovania tohto štúdia (ide o štúdium ktoré absolvuje každý lekár po ukončení lekárskej fakulty a ktorým sa z neho stane pediater, otorinolaryngológ, kardiológ, internista, chirurg,… ) Ako vyplýva z prieskumu medzi mladými lekármi v Českej republike a na Slovensku, komplikovanosť atestačného vzdelávania je hlavným dôvodom prečo mladí slovenskí lekári po skončení lekárskej fakulty odchádzajú do zahraničia. Z vyše 40 atestestačných a špecializačných programov, ktoré na Slovensku máme, až 35 z nich má nároky vyššie ako sú v Európskej únii, čo zbytočne odrádza mladých lekárov zostať na Slovensku. Preto nemocniční lekári tlačili na vládu aby sa reformovalo atestačné vzdelávanie mladých lekárov a bola to jedna z 8 požiadaviek vyše 2100 lekárov, ktorí podali v roku 2022 výpoveď. Pod týmto tlakom sa následne vláda SR písomne zaviazala toto atestačné vzdelávanie riešiť.
Vláda SR sa k reforme v oblasti atestačného vzdelávania písomne zaviazala spolu s ďalšími bodmi v Memorande, ktoré v roku 2022 podpísalo LOZ s vládou SR. Prijaté zmeny by napomohli aj tomu, aby sa do zdravotníctva časom vracalo viac lekárov zo zahraničia, pretože tieto zmeny im uľahčia ich profesionalizáciu. Zároveň reforma vzdelávania mladých lekárov môže priniesť viac špecialistov do ambulancií a regiónov. ,,Samozrejme, od týchto úprav nemožno očakávať radikálne zlepšenie slovenského zdravotníctva zo dňa na deň, ale je to zatiaľ malá, i keď veľmi potrebná zmena, ktorá uľahčí lekárom špecializáciu a napomôže spomaleniu odchodu mladých lekárov zo Slovenska. Sme preto radi, že aj keď po tak dlhej dobe, a až po zásahu pána premiéra, ministerstvo zdravotníctva naše návrhy akceptovalo a niektoré z nich schválilo. Je však nevyhnutné, aby boli opravené i ďalšie veci. Napríklad napriek tomu, že sa to vláda zaviazala ešte v roku 2022 zmeniť do 2 mesiacov, ani po 2 rokoch od písomného sľubu vlády, mladé lekárky na materskej, či rodičovskej dovolenke nemôžu absolvovať povinné vzdelávacie prednášky, čo zbytočne predlžuje vznik nových špecialistov do ambulancií a regiónov. Toto nekonanie vlády a ministerstva potom spôsobuje, že pacienti čakajú na termín k špecialistovi aj niekoľko mesiacov, “ uviedol predseda LOZ MUDr. Peter Visolajský.
Slovenské zdravotníctve, okrem iných oblastí, trpí nedostatkom špecialistov v oblasti ORL. Preto LOZ v januári 2024 spolu so zástupcami Mladých ORL Slovenskej spoločnosti pre ORL opätovne vyzvalo Ministerstvo zdravotníctva SR na skrátenie praxe na koncovom pracovisku z 24 mesiacov na 12 mesiacov (záznam a vyjadrenia mladých lekárov tu: https://www.youtube.com/watch?v=SDPhdiaAO4A ). Ministerstvo túto požiadavku napokon až po zásahu pána premiéra akceptovalo, čo vníma LOZ ako pozitívny krok, ktorý napomôže k zvýšeniu počtu a k omladeniu lekárov ORL, ktorých Slovensko nevyhnutne potrebuje.
MUDr. Peter Visolajský,
predseda LOZ
Comments are closed.