Politické zoskupenia pred parlamentnými voľbami venujú téme zdravotníctva veľký priestor. S jednou výnimkou.
Slovenské zdravotníctvo sa zmieta v jednej kauze za druhou, ale vo volebnom programe žiadnej politickej strany nie je na prvom mieste. Politici ale prichádzajú s návrhom zákazu schránkových firiem v zdravotníctve, zvýšenia verejnej kontroly alebo skrátením čakania na operácie.
Smer venoval zdravotníctvu jednu vetu
Vládny Smer-SD zhrnul priority svojho programu pre roky 2016-2020 do piatich odrážok. O problematickom rezorte má v programe len pár riadkov.
Sociálni demokrati by chceli pokračovať so zvyšovaním platov pre zdravotníckych zamestnancov a vo výstavbe infraštruktúry v jednotlivých regiónoch.
#Sieť navrhuje novú filozofiu
#Sieť chce podľa svojho programu presadiť kompletnú novú filozofiu pre zdravotníctvo. Jej súčasťou by malo byť aj zásadné zníženie cien voľnodostupných liekov či zavedenie hmotnej zodpovednosti na všetkých úrovniach riadenia. Kľúčoví manažéri by sa mali vyberať v otvorených výberových konaniach.
Strana je proti účasti schránkových firiem medzi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.
Zároveň strana Radoslava Procházku chce, aby Všeobecná zdravotná poisťovňa osobitnými platbami motivovala lekárov. Tí by mali mať ambulancie otvorené tak, aby ordinačné hodiny vyšli v ústrety aj zamestnaným.
V programe #Siete nechýbajú ani dva „evergreeny“. Tým prvým je elektronické zdravotníctvo. Vďaka nemu budú lekári o sebe vedieť v reálnom čase – teda to, kto aké lieky pacientovi predpisuje, či aké vyšetrenia pacient absolvuje. Súčasťou e-Healthu sú aj elektronické preukazy poistencov, elektronická zdravotná knižka, či elektronické recepty.
Okrem toho strana podporuje zavedenie systému DRG (Diagnoses Related Groups), ktorý prináša zmenu vo financovaní nemocníc. Je to jednotná platba za liečenie tej-ktorej diagnózy. Zdravotné poisťovne tak budú napríklad za operáciu žlčníka platiť každej nemocnici rovnakú sumu.
SaS chce jasné pravidlá
Ak by sa naplnil volebný program SaS, Slovákov čaká zavedenie rôznych produktov zdravotného poistenia. To by znamenalo zadefinovanie základnej zdravotnej starostlivosti.
„Bude rovnaký pre všetkých poistencov a každá zdravotná poisťovňa pôsobiaca na trhu ho bude povinná zabezpečiť,“ píše sa vo volebnom programe liberálov.
Zároveň chcú Sulíkovci obmedziť obchádzanie tzv. generickej preskripcie, teda systému, kedy je lekár povinný navrhnúť pacientovi aj lacnejší liek s rovnakými vlastnosťami.
Transformácia by podľa SaS čakala nielen Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, ale aj samotné nemocnice, ktoré sú príspevkovými organizáciami.
Vo volebnom programe liberálov nechýba ani zavedenie spomínaného systému DRG.
Novinkou by však bolo ako zvýšenie poplatkov za využívanie pohotovostných služieb, ktoré sú podľa SaS dnes často zneužívané, tak aj bonifikácia pacientov so zdravým životným štýlom so strany zdravotných poisťovní.
Väčšia verejná kontrola podľa KDH
V povolebnom rezorte zdravotníctva by podľa KDH malo platiť nielen spravodlivé odmeňovanie na základe kvality zdravotnej starostlivosti, ale napríklad aj transparentné financovanie lôžkovej starostlivosti ako súčasť systému DRG.
Kresťanskí demokrati chcú vidieť aj jasné pravidlá pre finančnú spoluúčasť pacientov, pričom nemá chýbať ochranný limit pre sociálne slabších jednotlivcov.
Lepšiu kontrolu verejnosti by malo vniesť do rezortu zdravotníctva aj zverejňovanie podrobnejších informácií.
„Vytvoríme podmienky, aby tieto informácie boli tretími stranami spracovávané do zrozumiteľnej podoby, zverejňované, a tak vystavené verejnej kontrole,“ tvrdí hnutie.
Podobne ako SaS, ktorá chce bonifikovať občanov so zdravým životným štýlom, aj KDH sľubuje motivovať pacientov k spoluzodpovednosti za vlastné zdravie a dodržiavanie liečebného režimu.
Zároveň hnutie Jána Figeľa navrhuje doplatok za lieky maximálne 1 euro mesačne pre sociálne odkázaných a ľudí zdravotne ťažko postihnutých (ZŤP).
Most-Híd chce skrátiť čakania na operácie
Víziou Mostu-Híd pre zdravotníctvo je okrem iného aj plné uhrádzanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti z verejného zdravotného poistenia. Zároveň chcú vniesť väčší prehľad do poradovníka na operačné zákroky.
„Plánovaná zdravotná starostlivosť u detí má byť poskytnutá do 3 mesiacov, u dospelých pri diagnostických výkonoch do 6 mesiacov a u dospelých pri liečebných výkonoch do 12 mesiacov od indikácie poskytnutia zdravotnej starostlivosti,“ uvádza dokumentu Mostu-Híd s názvom Občianska vízia 2016.
Zároveň Bugárovci rezolútne odmietajú zavedenie systému s jednou zdravotnou poisťovňou. Ako totiž Most-Híd v spomínanom materiáli píše, systém s viacerými zdravotnými poisťovňami znamená aj vyššiu spokojnosť pacientov a väčšiu kvalitu v súťaži o pacienta.
SNS za jednu poisťovňu
Naopak, SNS by podľa svojho volebného programu prijala zákon, aby všeobecne dostupnú starostlivosť zabezpečovala len jedna zdravotná poisťovňa. Tá by pritom ale nemohla vytvárať zisk.
Systém pripoistenia rizika by mal zase v očiach národniarov zamedziť údajnému zneužívaniu princípu solidarity, či už užívateľmi drog, alebo priaznivcami adrenalínových športov.
Zároveň chce SNS prijať zákon, ktorý zadefinuje sieť „zdravotníckych zariadení, hierarchicky usporiada zdravotnú starostlivosť, urobí kategorizáciu nemocníc s jasnou definíciou pracovísk v danom type nemocnice a určí spádové územia nemocníc v rámci štátu“.
Pacientom chce strana Andreja Danka ručiť aj jedným liekom v každej kategórií, ktorý by bol bez doplatkov. Zlepšiť zdravú výživu Slovákov by mala aj väčšia kontrola dovážaných potravín či zvýšenie „povedomia obyvateľov o potrebe zdravého životného štýlu a zdravom životnom a pracovnom prostredí“.
Comments are closed.