Rezortné problémy a možnosti ich riešenia – aj o týchto témach diskutoval minister zdravotníctva Tomáš Drucker so svojím rezortným kolegom z Českej republiky Svatoplukom Němečkom. Dôležitým bodom bilaterálnej schôdzky, ktorá sa uskutočnila v pondelok 6. júna v Prahe, bola aj lieková politika.
Ministri sa zhodli na tom, že obe krajiny majú efektívny systém cenovej regulácie, ktorý umožňuje šetriť verejné prostriedky, na druhej strane môže spôsobovať nedostatok niektorých liekov. Témami stretnutia bola aj problematika bakteriálnej rezistencie, reformulácie potravín vo väzbe na výzvy nárastu neprenosných chorôb, zavádzanie systému DRG, či zabezpečenie dostatočného počtu lekárov a zdravotných sestier, a to zlepšením ich vzdelávania ako aj odmeňovania, pričom partneri zdôraznili dôležitosť spoločných riešení, ktoré nepresunú problémy jednej krajiny na druhú. Tomáš Drucker svojho českého kolegu informoval, že Slovensko by ako predsednícka krajina v Rade Európskej únie chcelo riešiť aj dostupnosť drahých moderných liekov pre pacientov. „Podľa našich informácií je pripravený celý rad moderných molekúl, ktoré by mali pomôcť v liečbe onkologických ochorení a ďalších veľmi zákerných a nebezpečných chorôb, je však potrebné, aby to nevyvolalo problémy vo verejných rozpočtoch, pretože pôjde väčšinou o drahé lieky,“ uviedol S. Němeček.
Obe strany diskutovali aj o skúsenostiach Českej republiky počas predsedníctva Rade EÚ v prvej polovici roka 2009. Zhodli sa, že ak chceme mať v otázke cien a dostupnosti liekov lepšiu vyjednávaciu pozíciu s farmaceutickými firmami, je dôležité prizvať aj ďalšie krajiny, ktoré majú podobné problémy. „Je prirodzený záujem viacerých menších krajín na vytvorení väčšej skupiny, ktorá by mohla byť silnejším partnerom pri vyjednávaniach o liekoch, ich dostupnosti a cenovej udržateľnosti,“ skonštatoval T. Drucker.
Problematika reexportu liekov bola aj obsahom bilaterálnych a multilaterálnych rokovaní s bulharským, macedónskym, rumunským a chorvátskym ministrom zdravotníctva, na ktorých sa T. Drucker zúčastnil v piatok 3. júna 2016 v Sofii. Zástupcovia 12 krajín strednej a východnej Európy sa dohodli, že budú v otázke dostupnosti liekov postupovať spoločne. „Túto deklaráciu považujem za dobrú iniciatívu, pretože vytvorením tejto spoločnej platformy môžeme spoločne hľadať nástroje, ako eliminovať paralelný vývoz, tak aby členským štátom EÚ nespôsoboval nedostatok liekov. Túto problematiku je potrebné riešiť aj principiálne a zodpovedať si na jasne položenú otázku – či lieky majú alebo nemajú byť považované za tovar,“ povedal T. Drucker.
Comments are closed.