Lekárske odborové združenie (LOZ) podalo podnet Európskej komisii na spoločnosť Penta Investments Limited. Informoval o tom predseda LOZ Peter Visolajský. Európska komisia by mala prešetriť podozrenie z porušenia článkov 101 a 102 Zmluvy o fungovaní EÚ pri krížovom vlastníctve zdravotnej poisťovne a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.
Ako priblížil P. Visolajský, spomínané články zakazujú uplatňovanie nerovnakých podmienok pri rovnakých plneniach voči ostatným obchodným partnerom.
„V preklade to znamená, že nikto nesmie zneužívať svoje postavenie na trhu. Podozrenie vzniká najmä preto, lebo zdravotná poisťovňa Dôvera, ktorá je v portfóliu finančnej skupiny Penta, nakupuje pre svojich poistencov zdravotnú starostlivosť,“ konštatoval šéf odborárov.
„Na strane druhej vlastní Penta poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a je najväčším súkromným vlastníkom poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v SR,“ dodal.
Európska komisia by teda podľa LOZ mala preveriť, či dôvodom pre zisk zdravotných zariadení vlastnených finančnou skupinou Penta nie sú výhodnejšie zmluvy, ktoré majú tieto zariadenia podpísané so zdravotnou poisťovňou Penty, ako aj ďalšie faktory, ktorými môže takéto vertikálne vlastnenie kriviť trh.
„Ak Európska komisia zistí, že finančná skupina Penta porušuje články Zmluvy o fungovaní Európskej únie pri krížovom vlastníctve zdravotnej poisťovne a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, bude nutné otvoriť diskusiu, prečo Protimonopolný úrad SR vágne a bez riadneho preskúmania argumentov ako cez kopirák rozhoduje v prípade ďalších fúzií,“ poznamenal P. Visolajský, ktorý doplnil, že zároveň bude nutné viesť diskusiu s vládou, či zakročí proti krížovému vlastníctvu a špecifickému postaveniu finančnej skupiny v zdravotníctve.
Ak podľa P. Visolajského chceme, aby v zdravotníctve na Slovensku fungoval trh, tak na ochranu pacienta voči negatívam sú dva prostriedky, jednak štát, ktorý má dohliadať po odbornej stránke na dodržiavanie zákona a medicínske postupy.
„Druhý ochranný prvok v trhovom systéme v zdravotníctve má byť poisťovňa, ktorá keďže chce dosahovať zisk, má to vedľajší efekt. Tým, že dosahuje zisk, chráni pacienta pred zbytočnou a neefektívnou liečbou, diagnostikou, predpisovaním liekov,“ konštatoval P.Visolajský.
Problém nastáva podľa neho vtedy, ak zdravotnú poisťovňu vlastní rovnaký majiteľ, ktorý má aj nemocnice, laboratóriá, sieť lekární, či polikliniky. „Tento chorý systém naberá ešte obludnejšie rozmery, ak prípadne vlastník týchto všetkých elementov v zdravotníctve má vplyv aj na štát, ministerstvo, ministra a na zákony v danej republike,“ uzavrel P. Visolajský.
Stanovisko Penty
Podnet Lekárskeho odborového združenia na Európsku komisiu nemáme zatiaľ k nahliadnutiu, preto sa nevieme k jeho konkrétnostiam vyjadriť. Zároveň nerozumieme, prečo sa LOZ neobrátilo najprv na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, v ktorého kompetencii je aj posudzovať vzťah medzi zdravotnými poisťovňami a poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. Ak však vychádzame z toho, čo odznelo na tlačovej konferencii LOZ, tak tieto obvinenia považujeme za ničím nepodložené a nepravdivé.
Cenové podmienky, resp. zmluvné vzťahy medzi Dôverou a zdravotníckymi zariadeniami Penty sú založené na trhovej báze. Podľa zákona je Dôvera povinná hospodáriť so zverenými finančnými prostriedkami zodpovedne a mimo iné má povinnosť uverejňovať na svojej webovej stránke zmluvy o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, ktoré uzatvorila s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. Tieto zmluvy, ktorých súčasťou sú aj dohodnuté cenové podmienky, sú teda verejne dostupné a tým pádom ľahko overiteľné, čím usvedčujú LOZ z vedomého klamstva.
Penta zároveň nie je dominantným hráčom v slovenskom zdravotníctve. V zdravotnom poistení má Dôvera 27-percentný trhový podiel, pričom najväčším subjektom v tomto sektore je štát, teda VšZP.
Comments are closed.