Prieskum sa týkal 35 krajín Európy. Slovensko skončilo na 24. mieste. Z celkového počtu 1 000 bodov sme získali iba 653. Správa skúmala 48 faktorov, ktoré zahŕňali napríklad práva pacientov a ich informovanosť, prístup k zdravotnej starostlivosti, čakacie lehoty, služby, výsledky liečby, prevenciu i dostupnosť liekov.
Hubovú polievku Slovensko dostalo napríklad za tzv. stratené roky. Ide o počet rokov, o ktoré by sme mohli žiť dlhšie, keby sme mali lepšiu zdravotnú starostlivosť. Inštitút Health Consumer Powerhouse tvrdí, že za rok 2015 bolo toto číslo až 8 000 rokov na populáciu 100-tisíc obyvateľov. To znamená, že na jedného človeka ide v priemere o 12 rokov, ktoré zo svojho života stratíme.
Inštitútu sa nepáči ani náš nie príliš úspešný boj s ischemickými chorobami srdca, mŕtvicou či to, ako nevychádzame v ústrety pacientom, ktorí potrebujú dialýzu. Kuriózne pre Slovensko je, že naše zdravotníctvo predbehli aj bratia Česi, ktorí obsadili dokonca 13. priečku.
Pred dvoma rokmi sa totiž slovenské zdravotníctvo začalo prepadať, zatiaľ čo kvalita českého, ktoré sme pôvodne predbiehali, stále pekne rastie. Najlepšia zdravotná starostlivosť je pritom podľa nového rebríčka v Holandsku, ktoré je v prvej trojke už od roku 2005. Najhoršie zdravotníctvo má Čierna Hora.
Comments are closed.