Postarať o to by sa mal minister zdravotníctva Tomáš Drucker ako predstaviteľ jediného akcionára poisťovne, tvrdí poslanec
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smer-SD) by mal, ako predstaviteľ jediného akcionára Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), vyvodiť hmotnú zodpovednosť voči manažmentu poisťovne. Vyhlásil to vo štvrtok na tlačovej besede nezaradený poslanec Národnej rady SR Miroslav Beblavý, ktorý vyzval k tomuto kroku šéfa rezortu listom.
Ako priblížil Beblavý, Drucker by mal konať na základe výsledkov kontroly Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) vo VšZP. Tá konštatovala porušenia zákonov, nehospodárne nakladanie s verejnými zdrojmi, ako aj systémové zlyhania vedenia VšZP v kauzách teta Anka a masér Kostka.
Škodu by mal vymáhať od Foraia a Vaďuru
Minister by mal podľa Beblavého kvantifikovať škodu, ktorá štátu nastala a následne ju vymáhať od členov predstavenstva, konkrétne Marcela Foraia a Miroslava Vaďuru, prípadne aj od ďalších členov predstavenstva.
“Vláda sa v koaličnej zmluve zaviazala riešiť hmotnú zodpovednosť verejných funkcionárov a v programovom vyhlásení priamo uviedla, že na tieto účely určí štandard osobnej hmotnej zodpovednosti, nie na nižší, ako je štandard odbornej starostlivosti podľa Obchodného zákonníka,” zacitoval Beblavý.
Ako vysvetlil, to, čo v súčasnosti platí pre akciové spoločnosti, má začať platiť aj pre verejný sektor.
“Všeobecná zdravotná poisťovňa je štátnou akciovou spoločnosťou, kauzy tety Anky a maséra Kostku sú zadokumentované v súčasnosti už nielen opozíciou, ale aj oficiálne Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou,” povedal poslanec.
Vzhľadom na politickú dôležitosť celej veci Beblavý poslal list aj všetkým štyrom predsedom koaličných strán, keďže oni sú garantom plnenia koaličnej zmluvy a programového vyhlásenia.
Beblavý si vyžiadal protokol z kontroly
ÚDZS doteraz nezverejnil celý protokol z kontroly vo VšZP, Beblavý si ho však vyžiadal. “Tento protokol som si vyžiadal a obsiahlo ho citujem vo svojom podnete pre ministra Druckera,” poznamenal.
Podľa slov nezaradeného poslanca ÚDZS konštatoval, že v oboch prípadoch išlo o systémové zlyhanie, keďže VšZP v rokoch 2010 až 2015 nevykonala žiadnu vnútornú kontrolu zameranú na dodržiavanie zákonov a iných všeobecne záväzných právnych predpisov, vnútorných aktov riadenia a činnosti, ale ani externú kontrolu zameranú na uzatváranie zmlúv a zmluvných podmienok.
“Ide o individuálne aj systémové zlyhanie členov predstavenstva, ktorí oficiálne porušili zákon podľa príslušného úradu a pri ktorých preukázateľne došlo k škode a kde tú škodu možno vymáhať,” uzavrel Beblavý.
Ministerstvo: Počkáme si verdikt úradu pre dohľad
Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Stanislava Pondelová v reakcii uviedla, že ÚDZS začal v oboch prípadoch správne konanie voči VšZP, ktorého výsledkom môže byť uloženie pokuty do výšky 165 969 eur v každom jednom prípade.
“Minister zdravotníctva sa už viackrát pre médiá vyjadril, že si počká na výsledky týchto správnych konaní a v prípade uloženia pokuty bude požadovať jej zosobnenie,” dodala.
Minister si zároveň váži aktivitu nezaradeného poslanca. “Pre pána poslanca Beblavého má vždy dvere otvorené a preto mu môže svoje zistenia a názory v oblasti zdravotníctva kedykoľvek prezentovať aj priamo, ale samozrejme rešpektuje aj takúto formu odkazov a komunikácie prostredníctvom tlačových konferencií,” uzavrela Pondelová.
Comments are closed.