„Nemocnice sú samostatne hospodáriace subjekty, zodpovedné za správu svojho majetku. Treba však spomenúť aj fakt, že zastaranosť nemocničnej infraštruktúry nie je novinkou. Tento stav vznikol dlhodobým neriešením situácie,“ uviedlo ministerstvo zdravotníctva pod vedením Viliama Čisláka ešte v utorok.
Aj preto sme s otázkou katastrofálneho stavu našich nemocníc oslovili predchádzajúcich ministrov, ale i analytika a lekára.
Čomu pripisujete zlý technický stav štátnych nemocníc? Prečo nie sú peniaze na investície do nemocníc?
Exministrov sme sa pýtali aj na ich zodpovednosť.
Rudolf Zajac (nominant ANO)
minister zdravotníctva v období 16. 10. 2002- 4.7. 2006
„Pretože väčšina nemocníc zle hospodári a nič ich nenúti k efektivite. Práve naopak. Vedia, že skôr či neskôr budú nejakým spôsobom oddlžené, najmä keď riaditelia sú politickí nominanti. Ak jedna nemocnica hospodári správne a efektívne a druhá je lajdácka, tak kto zarobí na oddlžení? Lajdáci.
Problémom ďalej nie sú iba predražené nákupy, ale v štátnych nemocniciach aj prezamestnanosť.
Po druhej vláde Mikuláša Dzurindu boli tri ďalšie vlády a 5 ministrov. Všetci existovali na mojich zákonoch a v podstate ich v praxi ponechali, iba do nich pomerne nekvalifikovane zasahovali. V zdravotníctve je 2,5-krát viacej peňazí ako za mojich čias, ale určite v ňom nie je lepšia situácia.“
Primátor Košíc Richard Raši 9
minister zdravotníctva v období 3. 6. 2008- 8.7. 2010
„Ide prevažne o staré budovy a preto táto vláda začala dávať financie na obnovu havarijných stavov.
Napríklad fotografia neprístupných balkónov je dnes už úplne nereálna, situácia sa zmenila. Ide o interný pavilón v Žiline, kde vďaka financiám z vlády a ministerstva majú pacienti kompletne zrekonštruovaný pavilón s novými izbami. A v mnohých nemocniciach, tak ako máme takéto fotky pred rekonštrukciou, máme dnes už aj po rekonštrukcii.
Verím, že každý rok pôjde práve na tieto havárie stále viac a viac financií, aby pacienti mali čo najväčší komfort.
Nemocniciam som vybavil štátnu finančnú pôžičku, ktorú pán Uhliarik ale žiaľ prehlásil na nenávratnú pomoc. Čiže nemocnice som sanoval, aby mohli aspoň zaplatiť za mzdy zdravotníkom. Zároveň vtedy išli do nemocníc milióny eur z eurofondov a tiež aj z kapitálových výdavkov.“
Ivan Uhliarik (KDH)
minister zdravotníctva v období 8. 7. 2010- 4.4. 2012
„Prvým problémom je zlá štruktúra nemocníc. Priemerná nemocnica sa rozkladá v desiatich budovách, čo je veľmi náročné na údržbu. A prečo nie sú v zdravotníctve peniaze? Ja si osobne myslím, že peniaze v zdravotníctve sú, ale tečú často inde, cez rôznych sprostredkovateľov, schránkové firmy, ktoré sa na tom nabaľujú. Od piešťanského CT, cez ďalšie predražené prístroje. Ani ja nemôžem dať ruku do ohňa za všetkých, s ktorými som pracoval v čase, keď som bol ministrom, ale nespomínam si na žiadny takýto prípad alebo kauzu.
Pred desiatimi rokmi išli do nemocníc približne dve miliardy eur, dnes sú to štyri miliardy eur. Problém môže byť aj v tom, že nemocnice majú dlhy. Dodávatelia si už dopredu účtujú vyššiu cenu ako prirážku za to, že nemocnica im zaplatí neskôr.
Určite by som bol veľmi odvážny, keby som povedal, že si nepripúšťam podiel viny za stav, v akom sú nemocnice. Bol som ministrom, to je objektívny fakt. Vždy sa dá urobiť viac.
Na druhej strane sme boli vo vláde 18 mesiacov a nestihli sme urobiť všetko, čo sme mali naplánované. Napríklad reštrukturalizáciu 6000 lôžok v nemocniciach, stihli sme len polovicu.“
Peter Visolajský
pediater a predseda Lekárskeho odborového združenia
„To ako vyzerajú naše nemocnice, má dve príčiny.
Po prvé, pre vedenie nemocníc to nie je podstatné, lebo ‚klienti‘ – pacienti danú nemocnicu navštívia bez ohľadu na to, ako vyzerá, lebo sú na ňu životne odkázaní. Okrem toho, hoci sú oddelenia nemocníc plné pacientov, ošetrenie pacienta predstavuje pre nemocnicu väčšinou stratu, čo je výsledkom lukratívneho biznisu zdravotných poisťovní.
Druhý dôvod je v tom, že technický stav nemocnice je položka, na ktorej sa dá donekonečna šetriť a tým pádom zostanú peniaze na predražené nákupy ako pri kauze CT. Okrem biznisu vedenia nemocníc je tu ešte biznis poisťovní, ktoré nemocniciam platia len zlomky toho, čo by za liečbu svojich poistencov platiť mali. Vedenie nemocnice preto ‚šetrí‘ na budove.
Stačí si porovnať medializované fotografie ‚nadštandardnej izby‘ gynekologickej kliniky košickej nemocnice s fotkami limuzíny, ktorú kúpilo vedenie košickej nemocnice za čias riaditeľa Rosochu. Ten je momentálne primárom práve gynekologického oddelenia košickej nemocnice.
Ide o toho istého riaditeľa nemocnice, ktorý bol odvolaný ministrom pre predražené upratovanie nemocnice firmou, ktorú vybral pán Rosocha bez výberového konania. Médiá ho obvinili aj z predraženej kúpy sonografických prístrojov pre nemocnicu od piešťanskej firmy, ktorú vlastní otec manažéra speváka Ega.“
Dušan Zachar
analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy INEKO
„Strádanie štátnych nemocníc pripisujem najmä politizácii a prevládajúcim zlým motiváciám aktérov v sektore.
Zriaďovateľovi najväčších nemocníc a ich manažmentom sa príliš neoplatí hospodáriť zodpovedne, nezadlžovať sa a obstarávať bez bočných úmyslov, keďže v prípade zlyhaní nie sú potrestaní súdmi, exekúciami, konkurzom, odpredajom majetku, osobnou odbornou diskvalifikáciou do budúcna či nezvolením do politickej funkcie.
Systém tu už dopredu vytvára predpoklady pre dlhodobé strádanie zdravotníctva, keďže legislatíva núti vykonávať zdravotné výkony bez finančného krytia, núti plošne zvyšovať platy zdravotníkom bez ohľadu na disponibilné zdroje a najmä na kvalitu nimi odvedenej práce.
A zdravotné poisťovne nezazmluvňujú poskytovateľov výlučne na základe parametrov kvality a efektívnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti pacientom, ale aj na základe rôznych politických a mocenských dohôd a legislatívnej diskriminácie.“
Comments are closed.