BRATISLAVA – Po zverejnení negatívnej hospodárskej bilancie Všeobecnej zdravotnej poisťovne prišla na pretras aj súkromná poisťovňa Dôvera. Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý tvrdí, že aj oni majú hospodáriť so stratou. Poisťovňa sa rozhodla brániť. Podľa účtovníctva v strate nie je a nebola.
Exminister zdravotníctva Rudolf Zajac (do funkcie ministra ho nominovalo ANO v rokoch 2002-2006, pozn. red.) zaviedol v rezorte viaceré reformy. Okrem známej platby 20-korunáčkou pri návšteve lekára špcialistu to boli aj nové pravidlá pre zdravotné poisťovne. Reforma umožnila napríklad vstup súkromných firiem na pole zdravotníckeho poisťovníctva.
Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý, ktorý uplynulý týždeň komentoval aj historicky najvyššiu stratu Všeobecnej zdravotnej poisťovne vo výške viac ako 280 mil. eur, tvrdí, že v tom štátna poisťovňa nie je jediná. Myslí si, že stratu musí vykazovať aj súkromná poisťovňa Dôvera.
Čo je a čo nie je majetok poisťovne
"Zákon vyžaduje, aby rovnako ako iné poisťovne tvorili takzvané technické rezervy na budúce platby, aby ich účtovníctvo vystihovalo nielen to, čo majú aktuálne zaplatiť, ale aj to, čo majú zaplatiť v budúcnosti," pripomína poslanec. Zároveň tvrdí, že poisťovňa Dôvera vrámci svojho majetku uvádza aj ocenenie poistného kmeňa, teda že časť poistencov má pre nich účtovnú hodnotu.
"Na základe toho Dôvera vykázala vynikajúce hospodárske výsledky a na základe tohto v podstate fiktívneho aktu vyplatila svojim akcionárom približne 400 miliónov eur," tvrdí Beblavý s pripomienkou, že si poisťovňa v minulosti tieto peniaze musela požičať.
Ak by si Dôvera podľa Beblavého viedla účtovníctvo rovnakým spôsobom ako VšZP a neuvádzala majetok v podobe poistného kmeňa, hrozil by jej podobný scenár ako VšZP.
Súkromná zdravotná poisťovňa sa bráni
"Dôvera všetky svoje účtovné závierky predkladala a predkladá plne v súlade so zákonom a boli riadne auditované renomovaným audítorom Deloitte," vysvetlil Matej Štepianský z poisťovne Dôvera pre Aktuálne.sk. Ten tvrdí, že Dôvera žiaden fiktívny majetok, ako tvrdí poslanec Beblavý, nikdy nemala ani nemá.
Štepianský pripomína, že v minulosti štátna poisťovňa (Spoločná zdravotná poisťovňa), na rozdiel od súkromných, získavala pravidelnú finančnú pomoc od štátu. "Základné imanie sa zvyšovalo od decembra 2005 do januára 2006 sumou 14,9 miliónov eur. Tá istá štátna poisťovňa dostala dotáciu z likvidačného zostatku v októbri 2006 vo výške 7,8 milióna eur. A horšie neobišla ani neskôr už Všeobecná zdravotná poisťovňa, štát jej zvýšil základné imanie v novembri 2009 o 65,1 milióna eur," vysvetľuje Štepianský a pripomína, že ani predaj podniku Dôvera do Apolla nebol trik. Podobne, ako sa spájali súkromné poisťovne, urobilo sa tak aj pri štátnych. V januári 2010 sa zlúčili dve štátne poisťovne Spoločná zdravotná poisťovňa a Všeobecná zdravotná poisťovňa a vznikol subjekt, ktorý mal spočiatku viac ako 3 milióny poistencov.
Comments are closed.