To, čo avizoval minister zdravotníctva Tomáš Drucker asi pred mesiacom, sa stalo skutočnosťou. Parlament bez problémov cez pozmeňujúci návrh schválil zásadnú zmenu v novele zákona o zdravotnom poistení. Od januára štát ruší strop, z ktorého zamestnanci, zamestnávatelia či živnostníci odvádzajú do zdravotných poisťovní poistné. Dnes ešte platí, že z príjmu nad 4 290 eur, čo je päťnásobok priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov, sa zdravotné neodvádza.
Zamestnanci, zamestnávatelia, živnostníci a iné samostatne zárobkovo činné osoby, ktoré budú mať relatívne vysoké príjmy a zároveň aj vysoké vymeriavacie základy (pre rok 2017 viac ako 52 980 eur), zaplatia na odvodoch na zdravotné poistenie od roku 2017 viac.
Zrušením stropov na zdravotné poistenie príde do zdravotných poistení približne o 82 miliónov eur viac, ako sa plánovalo. Minister sľubuje, že z tejto sumy vyše 70 miliónov eur pôjde na obnovu nemocníc. Zvyšok ostane v zdravotných poisťovniach.
S touto zmenou súvisí aj ďalšia. Štát bude za svojich poistencov dávať menej – sadzba klesne od 1. januára budúceho roka na 3,78 percenta.
Minister vysvetlil, že percento sa znížilo preto, aby štát mohol po zrušení maximálneho vymeriavacieho základu a vďaka vyššiemu príjmu do poisťovní, zobrať z prevádzkových peňazí a dať ich do kapitálových.
Šéf rezortu hlavný cieľ tejto zmeny – vybrať od ľudí viac peňazí do zdravotníctva – odôvodnil potrebou vyššej solidarity poistného systému v zdravotníctve. Podľa ministerstva práve existencia maximálneho vymeriavacieho základu spôsobuje, že s rastom príjmov nad úroveň 5-násobku priemernej mesačnej mzdy sa znižuje solidarita pri odvode poistného.
„Paradoxne práve vyššie príjmové skupiny obyvateľstva na základe existencie maximálneho vymeriavacieho základu solidarizujú v nižšej miere než ostatní účastníci systému verejného zdravotného poistenia.“ Toto ilustroval na príklade. Osoba, ktorá zarába 10-násobok priemernej mesačnej mzdy, solidárne prispieva iba na úrovni 50 percent z príjmov oproti tomu, kto zarába 5-násobok. Výška odvodu týchto dvoch osôb je rovnaká napriek skutočnosti, že jedna z nich má príjmy v dvojnásobnej výške.
Ako to bude s dividendami
Podstatnou informáciou pre tých, ktorí sa chystajú vyplatiť si dividendy, je, že pri zdravotných odvodoch sa maximálny vymeriavací základ neruší.
Pre dividendy, ktoré vznikli v účtovnom období od 1. 1. 2011 do 31. 12. 2012 sa zachováva sadzba 10 percent (5 percent pre osoby so zdravotným postihnutím) a doterajší strop, 60-násobok priemernej mesačnej mzdy.
Zrušenie maximálneho vymeriavacieho základu sa netýka ani dividend, ktoré vznikli v účtovnom období od 1. 1. 2013 do 31. 12. 2016 a budú vyplatené kedykoľvek v budúcnosti, pretože pre tieto sa tiež zachováva doterajší strop, 60-násobok priemernej mesačnej mzdy.
Comments are closed.