Exminister zdravotníctva Viliam Čislák poskytol parlamentnému výboru pre nezlučiteľnosť funkcií vysvetlenie, podľa ktorého je zamestnaný inou firmou a nie tou, ktorá štátny príspevok dostala.
BRATISLAVA 20. októbra (WebNoviny.sk) – Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií ukončil konanie voči exministrovi zdravotníctva Viliamovi Čislákovi. Podnet na bývalého šéfa rezortu zdravotníctva podal nezaradený poslanec NR SR Miroslav Beblavý.
Podľa neho Čislák porušil ústavný zákon o ochrane verejného záujmu tým, že prijal prácu v sieti polikliník Pro Care vlastnenej skupinou Penta napriek tomu, že tejto istej sieti predtým udelil eurofondový grant za takmer pol milióna eur. Čislák však výboru poskytol vysvetlenie, podľa ktorého je zamestnaný inou firmou a nie tou, ktorá štátny príspevok dostala.
Poliačik vysvetlenie Čisláka nepovažuje za dostatočné
Predseda výboru Martin Poliačik po rokovaní výboru povedal, že vysvetlenie Čisláka nepovažuje za dostatočné. "Pán Čislák vysvetlil, že je zamestnaný inou firmou ako tou, ktorá dostala štátny príspevok, ale tá firma je 100-percentne vlastnená firmou Pro Care, ktorá zamestnáva pána Čisláka, a to považujem za nedostatočné vysvetlenie," povedal Poliačik.
Podľa ústavného zákona o ochrane verejného záujmu, ak verejný funkcionár dva roky pred skončením funkcie poskytol nejakej osobe napríklad štátnu pomoc, poskytol alebo povolil inú podporu, výhodu, alebo odpustil povinnosti, nemôže rok po skončení funkcie byť zamestnaný v pracovnom pomere alebo obdobnom pracovnoprávnom vzťahu u tých osôb, ak je jeho mesačná odmena v tomto zamestnaní vyššia ako 10-násobok minimálnej mzdy.
Zároveň nemôže mať uzatvorenú zmluvu o prokúre, mandátnu zmluvu, komisionársku zmluvu, zmluvu o sprostredkovaní, zmluvu o obchodnom zastúpení, zmluvu o tichom spoločenstve alebo darovaciu zmluvu s týmito osobami.
Výbor konanie voči exministrovi ukončil
Napriek tomu však výbor ukončil konanie voči exministrovi. "Akákoľvek odmena za mesiac kalendárny je odmenou mesačnou, a tak mal byť výborom potrestaný pokutou, avšak koaličná časť výboru s tým nesúhlasila a nebolo prijaté platné uznesenie," povedal Poliačik. Hovorca siete polikliník Jerguš Holéczy opätovne reagoval, že dotáciu, ktorú spomínal poslanec Beblavý, získala spoločnosť wesper, a.s., v roku 2015 na základe splnenia všetkých požiadaviek v rámci operačného programu Zdravotníctvo, pričom nešlo o rozhodnutie vtedajšieho ministra zdravotníctva.
"Wesper a.s., tak ako aj iné konkurenčné zdravotnícke zariadenia, využila v roku 2015 zverejnenú výzvu na získanie eurofondov a zároveň splnila všetky zadané podmienky. Nevidíme dôvod, prečo by súkromné zariadenia, ktoré hospodária zodpovedne, nevytvárajú dlhy a plnia si všetky svoje záväzky, mali byť vylúčené z procesu získania eurofondov na modernizáciu medicínskeho vybavenia," konštatoval Holéczy. Exminister Čislák vo svojom písomnom stanovisku podotkol, že počas celej kariéry sa pohyboval v oblasti zdravotníctva na rôznych pozíciách.
"Je prirodzené, že po ukončení práce na ministerstve zdravotníctva budem mať ambíciu pokračovať v tomto odbore. Zmluva, ktorú mám uzavretú so spoločnosťou Pro Care, neporušuje žiaden zákon. Spájanie môjho mena s pridelením dotácie pre spoločnosť wesper a.s. je zavádzaním zo strany pána poslanca Beblavého. Spoločnosť Pro Care bola len jednou zo spoločností, ktoré sa uchádzali o získanie eurofondov v rámci zverejnenej výzvy," píše sa v stanovisku.
Comments are closed.