Podľa poslanca NR SR Miroslava Beblavého má päť zo siedmich spoločností spájaných s tetou Ankou stále zmluvu so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou.
Biznis firiem, ktoré sú spájané s tetou bývalého šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) pokračuje utešene ďalej, napriek škandálu, ktorá kauzu sprevádza od septembra 2015. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedol nezaradený poslanec (NR SR) Miroslav Beblavý, ktorý zodpovednosť za tento fakt prisudzuje novému vedeniu štátnej poisťovne.
Beblavý dnes prezentoval čísla účtovných uzávierok firiem, ktoré sú známe ako firmy tety Anky.
„Počas roka 2015 ich tržby stúpli o ďalšiu tretinu na 9,3 milióna eur a celkovo tak oproti roku 2011 stúpli takmer šesťnásobne,“ uviedol Beblavý. Poukázal tak na to, že zmluvy na rok 2016 ostali nezmenené, alebo v prípade spoločnosti SPV40 dokonca navýšené.
Upozornil tiež na to, že zmluvu má so štátnou poisťovňou naďalej päť zo siedmich spoločností spájaných s tetou Ankou. „Týchto päť spoločností zabezpečuje 95 percent obratu celkovej sedmičky firiem,“ vyhlásil Beblavý.
Pripomenul, že predchádzajúci riaditeľ VšZP Miroslav Vaďura avizoval vypovedanie viacerých zmlúv k 30. júnu. Poukázal tiež na slová ministra zdravotníctva Tomáša Druckera, že je potrebné odstrániť všetko, čo je v zdravotníctve neetické a amorálne. „No práve nové vedenie poisťovne, nominované ministrom Druckerom, prichádza so záchranou pre podnikateľský úspech firiem v kauze tety Anky,“ upozornil Beblavý.
Fiktívne podnety od poistencov
Narážal pritom na rozhodnutie poisťovne neukončiť k 30. júnu zmluvu s dvoma spoločnosťami, ktoré mali skončiť k 30. júnu. Naopak, poisťovňa im predĺžila zmluvu do konca tohto roka. Ide o spoločnosti Welix a SPV 40.
Dôvodom má podľa VšZP byť, že v niektorých odbornostiach nebude dostatočne zabezpečená zdravotná starostlivosť pre jej poistencov. Štátna poisťovňa argumentovala podnetmi od poistencov i od Únie pomoci a podpory zdravia, ktorí sa obávali, že od 1. júla môže dôjsť k zhoršeniu dostupnosti niektorých špecialistov najmä v Košickom a Prešovskom kraji.
„Poisťovňa nepredložila jeden doklad o tom, že prišiel list či mail, od nespokojného poistenca s týmto rozhodnutím,“ povedal Beblavý. Rovnako nemožno za relevantné považovať podľa neho ani názor Únie pomoci a podpory zdravia.
Vysvetlil, že toto združenie sídli v Trnavskom kraji, nevenuje sa oblasti zdravotníckej starostlivosti, ktoré zabezpečujú firmy v kauze a ani táto organizácia nevedela preukázať nespokojný mail, list od pacienta z Prešovského či Košického kraja.
„Nové vedenie VšZP tak biznis firiem tety Anky zachránilo na základe niečoho horšieho ako je anonym, na základe duchov,“ vyhlásil Beblavý.
Podceňujú občanov i opozíciu
Napriek zisteniam nebude v kauze podávať trestné oznámenie. Apeloval však na ministra Druckera i vedenie poisťovne, aby si dobre rozmysleli ďalší postup, kým sa úplne znemožnia.
„Ak si myslia, že občania SR sú padnutí na hlavu a na záchranu 95 percent biznisu tety Anky im stačí takýto gaťafalš, tak podceňujú občanov i opozíciu,“ upozornil Beblavý.
Na zmluvy medzi VšZP a firmami spájanými s príbuznou bývalého riaditeľa štátnej poisťovne Marcela Foraia si posvietil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) i Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ). ÚDZS zistil porušenia vnútorných predpisov aj zákonov, zvýhodnenie však neskonštatoval. NKÚ naopak konštatoval na základe kontroly neoprávnené zvýhodnenie týchto spoločností.
Comments are closed.