Podporiť zdravotníkov vo výpovediach prišla prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek aj lekári.
BOJNICE. Mimoriadna situácia v zdravotníctve vyústila dnes, 12. januára, do protestného zhromaždenia sestier pred budovou bojnickej nemocnice. Približne päťdesiatka zdravotníkov prišla o pol tretej popoludní upozorniť, že 31. januára viacerým sestrám končí výpovedná lehota a nebude ich mať kto nahradiť.
Na výpovediach trvajú
Predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek v bojnickej nemocnici Vlasta Oslicová zdôraznila, že prišli verejne potvrdiť svoje výpovede, poukázať na nesystémové opatrenia a vyzvať ministra, aby prestal zavádzať verejnosť a závažný problém v zdravotníctve riešil.
„Naša práca nie je dostatočne oceňovaná, chýba čoraz viac nových sestier a nie sú naplnené ich počty na oddeleniach. Našim stretnutím chceme vyzvať ministra, aby situáciu začal riešiť,“ zdôraznila Oslicová.
Výpovede podali sestry z viacerých oddelení. Medzi nimi sú to anesteziologicko-resuscitačné, krčné a interné oddelenie, jednotka intenzívnej starostlivosti, ortopédia, traumatológia či gynekológia. Odchodom sestier môže byť ohrozený ich chod. Potvrdil to aj Ľuboš Mazúr z oddelenia anestézie a intenzívnej medicíny, kde pracuje ako sestra.
„Na našom oddelení k dnešnému dňu podalo výpoveď dvadsaťjeden sestier, čiže urgentná starostlivosť určite nebude od februára poskytovaná,“ zdôraznil Mazúr.
Podľa slov sestier, ktoré sa zúčastnili na zhromaždení, sú už vyčerpané a od februára budú oddychovať. Sú pripravené hľadať si aj inú prácu. Do zahraničia pracovať zatiaľ nechcú ísť.
Podpora lekárov
Bez sestier nedokážu doktori svoju prácu v zdravotníctve vykonávať. Podporiť ich preto prišiel aj predseda lekárskych odborov v bojnickej nemocnici Ľubomír Petráš.
„Zatiaľ solidárne podporujeme kroky, ktoré sestry robia. Praktické opatrenia sme nerobili, ani sme sa k nim nepridali,“ povedal Petráš.
Ako ďalej vysvetlil, bez nich sa práca v zdravotníctve robiť nedá. Lekári ich potrebujú. Začiatok februára, kedy by do práce nemalo nastúpiť až deväťdesiat sestier, si radšej predstaviť nechce .
Situácia na Slovensku
Iveta Lazorová prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek upozornila, že vo výpovednej lehote je na celom Slovensku približne deväťsto sestier a ďalších dvetisícšesťsto dovŕši dôchodkový vek.
„My ich nevieme nahradiť, to znamená, ak sa systém nezmení a nevytvoríme podmienky na to, aby mladí ľudia chceli robiť v zdravotníctve, tak nevieme doplniť potrebné počty sestier,“ zdôraznila Lazorová.
Podľa nej je to problém celej Európy, ktorý v niektorých krajinách však riešia.
„My na rozdiel od nich pred ním zatvárame oči,“ dodala.
Starostlivosť zabezpečia
Sestry nátlak zo strany vedenia nemocnice podľa slov Oslicovej nezaznamenali. Komunikuje s nimi. Podľa informácií Ivana Gašparoviča, ktorý je poverený vedením nemocnice, doteraz evidujú deväťdesiat výpovedí.
„Výpovede dali v bojnickej nemocnici sestry, aj keď paradoxne majú najvyššiu priemernú mzdu zo všetkých troch nemocníc v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja. Priemerná mesačná hrubá mzda sestry v našej nemocnici bola ku koncu septembra 991,88 eur,“ uviedol Gašparovič.
Ako ďalej informoval od decembra minulého roka nastúpili do bojnickej nemocnice tri sestry, dve pôrodné asistentky a jeden zdravotnícky asistent. K dnešnému dňu neboli nahlásené žiadne hromadné pracovné neschopnosti ani ošetrovanie členov rodiny zo strany sestier, ktoré podali výpovede.
Trenčiansky kraj, ktorý je zriaďovateľom nemocnice, podľa slov jeho hovorkyne Jany Paulínyovej, situáciu sleduje.
„V prípade výpadku sestier bude neodkladná zdravotná starostlivosť pre obyvateľov aj naďalej zabezpečená a plánované diagnostické a terapeutické výkony budú riešené individuálne,“ informovala hovorkyňa.
Comments are closed.