Pracovníci slovenského zdravotníctva si za posledných 13 mesiacov vďaka svojej obetavosti právom zaslúžia rešpekt a úctu slovenskej spoločnosti. Počas týchto ťažkých mesiacov strádali rodiny zdravotníckych pracovníkov, mnohí zdravotníci sa pri výkone svojej práce infikovali a okrem zdravia, žiaľ, mnohí pri liečbe druhých zaplatili aj vlastnými životmi. Napriek doľahnutiu jednej z najťažších COVID vĺn v Európe na slovenské beztak ťažko skúšané nemocnice, slovenskí zdravotníci nemali pri výkone svojho povolania zabezpečenú ani len COVID PN (pracovnú neschopnosť ) .
V situácii, kedy zdravotnícki pracovníci stále nie sú prioritou pre slovenskú vládu sa rozhodol LOZ spraviť verejný prieskum, v ktorom sa zisťovalo, či slovenská verejnosť pociťuje nedostatok lekárov, či vníma potreby zvýšenia počtu lekárov v slovenskom zdravotníctve. A vzhľadom na enormné množstvo nadčasovej práce, na množstvo zákonných povinností lekárov a sestier ako sa verejnosť pozerá na problematiku výsluhových dôchodkov pre lekárov a sestry. Reprezentatívny prieskum verejnej mienky realizovala agentúra Actly v čase od 9. do 12. apríla 2021 na vzorke 1000 respondentov vo veku 18 a viac rokov technikou CAWI.
V slovenskej spoločnosti sa dlhodobo hovorí o nedostatku zdravotníckeho personálu, vrátane lekárov. S ktorým z nasledujúcich výrokov sa najviac stotožňujete? (údaje v percentách)
Graf 1
Ako vidieť z grafu 1, viac ako dve tretiny oslovených (68 %) sa stotožnili s výrokom, že „Lekárom je v slovenskom, zdravotníctve málo a je nevyhnutné zvýšiť ich počet. Ďalšia štvrtina respondentov síce súhlasí s tým, že lekárov je málo, ale štát nemá na to, aby ďalších dokázal zaplatiť. Iba približne jeden zo štrnástich opýtaných (7 %) si myslí, že lekárov je dosť.
Súhlasíte alebo nesúhlasíte s tým, aby lekári a zdravotné sestry na Slovensku boli v prípade odchodu do dôchodku zvýhodnení – podobne ako policajti, vojaci, hasiči, ktorí po odslúžení vopred určeného počtu rokov majú nárok na výsluhový dôchodok? (údaje v percentách)
Graf 2
Súhrnne (súčet odpovedí „jednoznačne s tým súhlasím a „skôr s tým súhlasím ako nesúhlasím“) takmer tri pätiny respondentov (56%) vyjadrili súhlas s tým, aby lekári a sestry boli v prípade odchodu do dôchodku zvýhodnení, podobne, ako policajti, vojaci, či hasiči, ktorí majú nárok na výsluhový dôchodok. Naopak spolu (súčet odpovedí „skôr s tým nesúhlasím ako nesúhlasím“ a „jednoznačne s tým nesúhlasím“) viac ako dve pätiny (44%) majú opačný názor. Prehľadne tieto zistenia prináša graf 2.
Ako uviedol na margo prieskumu predseda LOZ Peter Visolajský: „Koronakríza ukázala slabiny slovenského zdravotníctva, na ktoré poukazuje LOZ už dlhé roky. Tie spočívajú predovšetkým v personálnej poddimenzovanosti slovenských nemocníc. Slovenská verejnosť aj na základe tohto prieskumu dáva jasný signál, že si situácia v slovenskom zdravotníctve uvedomuje a podporuje riešenie kľúčového problému slovenského zdravotníctva, ktorým je nedostatok lekárov a ostatných zdravotníckych pracovníkov.“
Comments are closed.