Článok Františka Múčku v týždenníku Trend Tienisté stránky biznisu so zdravím (Trend, 7.7.2011), ale aj jeho blog na portali www.etrend.sk vystihuje skutočnú situáciu v slovenskom zdravotníctve. Snáď vám jeho prečítanie pomôže lepšie pochopiť aj naše kroky.

http://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-/cislo-/odvratena-stranka-biznisu-penty.html
http://blog.etrend.sk/frantisek-mucka/2010/12/20/kariera-v-zdravotnictve-iba-ak-s-pentou/

Mám za to, že medzi kľúčové problémy slovenského zdravotníctva patria zdecimované všeobecné nemocnice, nízka funkčnosť segmentu všeobecných lekárov pre dospelých, katastrofálna starostlivosť o ťažko chronicky chorých a geriatrických pacientov, hyperregulovaný, nekonkurujúci si systém zdravotných poisťovní a nefunkčný systém vzdelávania mladých lekárov (špecializačné a certifikačné vzdelávanie).

http://moje.hnonline.sk/node/8443

Zdravotné poisťovne na Slovensku vykázali za prvý polrok tohto roku zisk 26,098 mil. eur, čo je medziročné zlepšenie o približne 55,5 mil. eur.

Čítajte viac:
http://ekonomika.sme.sk/c/6050967/zdravotne-poistovne-dosiahli-za-polrok-zisk-26-milionov-eur.html#ixzz1ZTPZXO1d

Aj keď je Všeobecná zdravotná poisťovňa mesačne v zisku, nemocniciam a lekárom len za minulý rok dlhuje viac ako 89 miliónov eur. Za zákroky, ktoré sama uznala ako medicínsky opodstatnené, nikdy ich však neuhradila.

Čítajte viac:
http://spravy.pravda.sk/statna-poistovna-nemocniciam-dlhuje-miliony-ale-vytvara-zisk-p64-/sk_domace.asp?c=A110808_143252_sk_domace_p29#ixzz1ZTPxtCiJ

Radoví zamestnanci Všeobecnej zdravotnej poisťovne zarábajú viac ako lekári v nemocniciach.

Čítajte viac:
http://spravy.pravda.sk/lekar-ma-menej-ako-pracovnik-poistovne-dy0-/sk_domace.asp?c=A110717_172333_sk_domace_p23#ixzz1ZTPmUN6x

Novelu zákonníka práce s pohľadom an ich dopad na lekárov si môžte prečítať tu:

http://www.lekom.sk/index.php?action=article&ArticleID=152

Právnický rozbor dopadu transformácie nemocníc na akciové spoločnosti nájdete na stránke Slovenskej lekárskej komory tu:

http://www.lekom.sk/index.php?action=article&ArticleID=150. Text je prístupny len pre registrovaných členov SLK.