Lekárske odborové združenie (ďalej LOZ) jasne na viacerých príkladoch ukázalo, že v zdravotníctve sa dajú ušetriť financie inak, ako siahnutím na mzdy zdravotníkov. Ušetriť v zdravotníctve sa dá aj bez toho, aby sa to dotklo pacientov, liečby, poklesol počet zdravotníkov, neboli k dispozícii lieky, alebo nefungovali nemocnice.
Ako uviedol predseda LOZ Peter Visolajský: „Keby ministerstvo zdravotníctva robilo to čo má, tak v zdravotníctve dokáže ušetriť 241 miliónov pre tento rok a budúci rok sa dá ušetriť ďalších 308 miliónov.” Vyplýva to z dokumentu Ministerstva zdravotníctva SR a Ministerstva financií SR – Revízia výdavkov na zdravotníctvo aktualizácia, ktoré pripravilo ešte v septembri 2022. Z tohto dokumentu vyplýva, že sa dajú ušetriť financie pri centrálnom nakupovaní liekov, optimalizácii cien a množstva vyšetrení (napríklad pri magnetickej rezonancii), či zákonnej povinnosti zdravotných poisťovní pokryť minimálne oprávnené náklady na liečbu pacienta v nemocnici.
Ministerstvo financií SR konštatuje v tejto analýze: „Ako konštatuje NKÚ1: „náklady najväčších fakultných a univerzitných nemocníc nie sú v dostatočnej miere pokryté výnosmi od zdravotných poisťovní. Výnosy zo zdravotných poisťovní dlhodobo nepokrývajú náklady nemocníc na personál, lieky, krv a zdravotnícky materiál.“ Teda ani v prípade, že by nemocnice nemuseli nič minúť na priestory, kúrenie a elektrinu, upratovanie či zabezpečenie stravy, nedosiahli by vyrovnané hospodárenie…Nízke platby, najmä od súkromných poisťovní, majú veľmi praktické dopady. Nemocnice sú zanedbané a nemajú peniaze na údržbu. Ich stále rastúce dlhy musí každých pár rokov riešiť štát. Celková situácia prispela aj k nedávnej hrozbe odchodu lekárov.“
Toto zistenie dopĺňa konštatovania Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou: “Keby každá zdravotná poisťovňa platila nemocniciam rovnakú jednotkovú cenu za poskytnutú starostlivosť, pričom celková platba pre nemocnice by zostala zachovaná, len by sa na ňu zdravotné poisťovne poskladali spravodlivo podľa toho, koľko starostlivosti bolo poskytnutej ich poistencom, ZP Dôvera a ZP Union by museli kumulatívne za rok 2023 doplatiť poskytovateľom zdravotnej starostlivosti asi 53 mil. eur a VšZP by uhradila poskytovateľom zdravotnej starostlivosti o rovnakú čiastku menej.„
„Dlhodobo upozorňujeme na množstvo problémov slovenského zdravotníctva, v júni sme poukázali na ignorovanie dialógu a kroky proti dodržiavaniu Memoranda medzi vládou SR a LOZ. Išlo najmä o zrušenie výstavby národnej nemocnice na Rázsochách na základe analýzy, ktorej väčšina platila Penta. V septembri sme upozorňovali na podozrivý kšeft v Fakultnej nemocnici Trenčín za 5 miliónov eur. Zdravotníctvo sa nerieši, ale naopak sa celý rok problém slovenského zdravotníctva len prehlbuje. Návrhy v konsolidačnom balíčku týkajúce sa zdravotníctva postihnú najmä sestry a opäť zhoršia situáciu v zdravotníctve. Preto sme vyzvali kolegov, aby sa k nám pridali a dali výpovede z nadčasovej práce. K dnešnému dňu máme 2 635 výpovedí z nadčasov z 24 nemocníc.“ uviedol na záver P. Visolajský.
Link na celý záznam z tlačovej konferencie: https://www.youtube.com/watch?v=6pDhYpzY_SE
MUDr. Peter Visolajský,
predseda LOZ
Comments are closed.