LOZ odmieta tvrdenia lobistov a niektorých riaditeľov nemocníc, ktorí sa snažia pripísať rastúcu zadlženosť zdravotníckych zariadení vyrokovanému zachovaniu valorizácie miezd zdravotníckych pracovníkov. Fakty, platná legislatíva aj samotná Zmluva o nastolení sociálneho zmieru jasne dokazujú, že finančné krytie mzdových nákladov je priamou súčasťou štátneho rozpočtu. Ak dnes niekto tvrdí, že mzdy spôsobujú nemocniciam straty a napomáhajú k ich väčšej zadlženosti, buď vedome zavádza verejnosť, alebo v systéme dochádza k netransparentnému zadržiavaniu financií, ktoré už štát na tento účel vyčlenil.
Ministerstvo zdravotníctva v Národnej stratégii ľudských zdrojov v zdravotníctve konštatuje, že Slovensko má vážny problém s nedostatkom zdravotníkov, predovšetkým lekárov a sestier, a tento deficit sa bude ďalej zhoršovať. Samotné ministerstvo v tomto dokumente upozorňuje, že mzdy lekárov sú oproti Slovensku priemerne o 950 eur vyššie v Českej republike.
Výpovede nemocničných lekárov v roku 2024 zabezpečili systémové riešenie kritického nedostatku personálu v celom slovenskom zdravotníctve a garantovalo dôstojné ohodnotenie pre všetky profesie, ktoré v systéme akútne chýbajú. Nakoľko drvivá väčšina lekárov mala navýšenie miezd garantované v osobných pracovným zmluvách, tlak výpovedí zabezpečil zachovanie valorizácie miezd pre sestry, pôrodné asistentky, zdravotníckych záchranárov, psychológov, verejných zdravotníkov, zdravotníckych laborantov, rádiologických technikov, laboratórnych diagnostikov, liečebných pedagógov, logopédov, technikov pre zdravotnícke pomôcky, farmaceutických laborantov, farmaceutov, ortopedických technikov, praktické sestry, zubných asistentov, zubných lekárov, zubných technikov, dentálne hygieničky, fyzikov, fyzioterapeutov, nutričných terapeutov, masérov, sanitárov a asistentov prepravy. Kritický nedostatok sestier je jedným z najvážnejších problémov nášho zdravotníctva a lekári svojimi výpoveďami ako jediní zabezpečili reálne riešenie tohto problému. LOZ svojím postojom zastupovalo celý zdravotnícky tím, pretože bez adekvátneho ohodnotenia všetkých zložiek nie je možné garantovať bezpečnú starostlivosť o pacienta. Lekári tak vyriešili oba najväčšie problémy nemocníc – nedostatok personálu a garanciu toho, že všetky nemocnice majú mzdy svojich zdravotníckych zamestnancov kryté v rozpočte. No kľúčovou požiadavkou výpovedí bolo zabezpečenie transparentného systému financovania zdravotníctva prostredníctvom vytvorenia štandardizovaných zmlúv medzi nemocnicami a zdravotnými poisťovňami.
Zvyšovanie miezd bolo vládou SR a vzájomnou dohodou garantované tak, aby bolo pre nemocnice plne kryté v rozpočte Ministerstva zdravotníctva SR. Tento fakt potvrdzuje aj Analýza vplyvov k zákonu č. 23/2025 Z. z., podľa ktorej je financovanie zahrnuté v rámci schváleného rozpočtu. (Link v komentári.) Tieto prostriedky rozpočtu na mzdy majú byť následne ministerstvom zaslané zdravotným poisťovniam, ktoré majú povinnosť poskytnúť ich nemocniciam. Je preto na mieste otázka, kde nastáva problém, ak nemocnice tvrdia, že tieto zdroje neregistrujú. LOZ preto vyzýva Ministerstvo zdravotníctva SR, aby verejnosti bezodkladne vysvetlilo, či peniaze určené na mzdy zadržiavajú zdravotné poisťovne, alebo či riaditelia nemocníc v tejto veci zavádzajú.
„Nie je možné, aby riaditelia nemocníc a rôzni lobisti tvrdili, že kvôli mzdám zdravotníkov sa navyšujú dlhy nemocníc, ak je jasné, že financie na mzdy zdravotníkov sú štátom zabezpečené v rozpočte. Potvrdilo nám to samotné ministerstvo zdravotníctva po tom, ako sme si oficiálne vyžiadali jeho stanovisko 19.2.2026 MZ SR: „konštatujeme, že mzdy zdravotníkov sú kryté rozpočtom.“ Buď teda niekto klame, alebo zdravotné poisťovne tieto peniaze účelovo zadržiavajú. Už dlhodobo poukazujeme na chaos vo financovaní nemocníc, v ktorom sa strácajú milióny eur. To isté tvrdí aj Najvyšší kontrolný úrad, ÚDZS či Ministerstvo financií a Útvar hodnoty za peniaze. Nemôžeme akceptovať takýto netransparentný stav, a preto naďalej kategoricky trváme na tom, aby zmluvy medzi nemocnicami a zdravotnými poisťovňami boli štandardizované a verejne kontrolovateľné. Len tak zistíme, ako sú nemocnice financované za zdravotnú starostlivosť a kde sa peniaze určené na liečbu pacientov v skutočnosti nachádzajú,“ uviedol predseda LOZ MUDr. Peter Visolajský.
LOZ považuje za zarážajúce, že práve tí riaditelia, ktorí verejne kritizujú vyrokované Memorandum LOZ a pravidelne robia tlačové konferencie ako ich ziskové súkromné nemocnice nemajú dostatok financií, zároveň odmietajú transparentné zmluvy so zdravotnými poisťovňami. Súčasný stav, kedy v zásade neporovnateľné zmluvy obsahujú desiatky neprehľadných dodatkov, ktoré si často odporujú alebo sú už neplatné, vyhovuje len netransparentnému deleniu peňazí v systéme, na ktoré dopláca pacient i daňový poplatník. Tento stav vyhovuje finančným skupinám. LOZ preto kategoricky trvá na splnení záväzku vlády pripraviť návrh štandardizovaných zmlúv medzi zdravotnými poisťovňami a nemocnicami. Iba takýmto spôsobom bude financovanie nemocníc spravodlivejšie a kontrolovateľné nielen pre odbornú obec, ale najmä pre pacientov, ktorí majú právo vedieť, ako sa nakladá s ich zdravotnými odvodmi.
MUDr. Peter Visolajský,
predseda Lekárskeho odberového združenia