Na piatom ročníku galavečera, ktorý organizuje Lekárske odborové združenie (LOZ) boli 20. mája 2017 v Demänovskej doline odovzdané Ceny Dávida. O laureátoch rozhodol celoslovenský Klub predsedov LOZ na základe nominácie Výboru LOZ.

Cenu Dávida za dlhoročný prínos v boji za lepšie postavenie lekárov a za lepšie zdravotníctvo LOZ udelil in memoriam Martinovi Filkovi za jeho celoživotný prínos pre slovenské zdravotníctvo. Okrem hmatateľných zmien ako PCG (spravodlivé prerozdeľovanie financií v poisťovniach podľa chorobnosti poistného kmeňa), referencovanie cien liekov, zastavenie nezmyselného PP projektu novej UNB, ktoré ušetrili zdravotníctvu a tejto krajine stovky miliónov eur, bol Martin Filko odborník, ktorý sa, na často nevďačných pozíciách, snažil racionálne a pozitívne usmerňovať svojich nadriadených. Martin Filko spravil veľa dobrého v zdravotníctve, z postu štátneho úradníka alebo ekonóma až nezvykle veľa. Lekári a zdravotníci sú tí, čo zachraňujú životy, ale Martin ako ekomón a štátny úradník pomohol tisíckam pacientov. Je nám ľúto, že toto ocenenie a poďakovanie sme Martinovi Filkovi ako prvému nelekárovi museli udeliť in memoriam. Pevne dúfame, že jeho práca bude príkladom a inšpiráciou ďalším nelekárom. Ocenenie in memoriam prevzali rodičia Martina Filka.

Cenu Dávid za lekársky čin roka výbor a klub predsedov LOZ udelili lekárom KAIM FN Nitra. Pri ocenení lekársky čin roka dbáme na to, aby daný čin lekárov bol hlavne v prospech pacientov. 8 lekári Kliniky anesteziológie a intenzívnej medicíny FN Nitra, mohli bez problémov zmeniť pracovisko ako mnohí pred nimi a odísť do lepšieho, ale oni sa rozhodli, že situáciu na ich pracovisku musia riešiť. Hoci bol chod nitrianskej nemocnice vážne obmedzený a svedectvá pacientov pribúdali, kompetentní vrátane MZSR klasicky problém neriešili a vymýšľali klamstvá o „letnej prevádzke“ v septembri. Títo ôsmi áristi , hoci sa dostali pod výrazný tlak riaditeľa, vypovedaním nadčasovej práce prinútili kompetentných problém riešiť. Spočiatku minister plánoval aj nasadenie vojenských lekárov, avšak s pomocou LOZ a aj pacientskych organizácií bol nakoniec riaditeľ Jozef Valocký odvolaný a tým bol vytvorený priestor na riešenie problémov tejto nemocnice.

Tretiu Cenu Dávida v tomto roku výbor a klub predsedov LOZ udelili MUDr. Pavlovi Oravcovi za dlhodobý prínos v boji za lepšie postavenie lekárov a lepší zdravotný systém. MUDr. Pavel Oravec bol dlhoročný predseda LOZ Vyšné Hágy, podpredsedom celoslovenského LOZ, významne sa podieľal na hromadných výpovediach lekárov v roku 2011 a bol viceprezidentom FEMS.