Horor slovenských pôrodníc, zmrvená debata a prečo lekári „zúria“

Dokument Zuzany Límovej podľa viacerých ľudí otvoril tak potrebnú diskusiu o slovenskom pôrodníctve a vraj konečne ukázal realitu, ktorá sa deje za múrmi slovenských nemocníc. Žiaľ sa to (zatiaľ) nepodarilo.

Diskusia sa zvrtla úplne iným smerom, akoby si racionálni ľudia želali.  Ministerstvo a vedenie nemocnice vyhlásilo, že to bude riešiť výpoveďou  gynekológa, po internete sa šíria nenávistné komentáre k lekárom, sestrám, zdravotníkom. A vedenie nemocnice vidí riešenie skôr v kritike autorky dokumentu.  Len sme pri tom všetkom zabudli  na tie rodiace ženy, na naše pôrodnice, na naše nemocnice, na naše zdravotníctvo, že ho treba riešiť – chyby nájsť, pomenovať a navrhnúť riešenia.  Lekárske odborové združenie bolo zatiaľ  jediné, čo požiadalo riaditeľstvo Univerzitnej nemocnice aby bola stanovená komisia, ktorá by zistené negatíva preverila a navrhla riešenia – toto som čakal po dokumente, že spraví minister. Spravili sme to my – lekári.

Viac v blogu. A v relácii s Michalom Kovačičom.

 

foto: New born baby holding an adult’s finger (Jon Ovington, Flickr.com; Creative Commons)